קבוצת ברניר

איתן היימן - נתיב מערכות ניהול

מערכת החינוך מכשירה, בין היתר, את התלמידים גם בכלכלה, ואולם בנושא זה הסנדלר הולך יחף. כך לפחות טוען הכלכלן איתן היימן, שמתפרנס בשנים האחרונות מייעוץ כלכלי למוסדות חינוך. הנודניקים מקבלים יותר כסף, נושאי משרות מרוויחים פי כמה ממה שהתקן מאפשר, ובמקום תקציב לחינוך מיוחד מפנים כספים לחוברות כרומו של יחצ"נות.


לאיתן עצמו לקח ארבע שנים כדי לתפוס את מורכבותה של המערכת שאותה הוא מכנה "כלכלת חינוך".

בבדיקה שערך בבית ספר במרכז הארץ, מצא היימן שבטפסים של פרטי המורים נפלה טעות: אחת המורות, שהיקף המשרה שלה היה קטן, נרשמה פעמיים, בתעודת זהות שגויה. "אמרתי למנהל", הוא משחזר, "'אם תשלח מכתב למשרד החינוך ותודיע על הטעות, תקציבך יוגדל'. וכך היה: הוא דאג שהטעות תתוקן, ומשרד החינוך הוסיף לו 250 אלף שקלים. הכל בגלל טעות הקלדה של ספרה אחד בתעודת זהות של מורה אחת!"

איתן, כלכלן במקצועו, שימש שנים אחדות בתפקידי ניהול בתעשייה. בעקבות פנייה מהמועצה האזורית עמק חפר בשנת 91', החליט להיענות לאתגר ועבר לשמש בתפקיד מנהל הכספים של בית הספר האזורי החדש שהוקם בעמק חפר, שנועד להחליף את בתי הספר הקטנים במושבים ובקיבוצים בסביבה. בבית הספר האזורי למדו כ-1500 תלמידים, והוא העסיק 250 מורים וכ-50 אנשי תחזוקה ואדמיניסטרציה.

איתן טיפל במשך ארבע שנים בתקציבים של תשתיות ובינוי, שיפוצים, תפעול ושכר בהיקפים של מאות מיליוני שקלים. במהלך עבודתו התעמק בנושא כלכלת החינוך, מונח שהוא לוקח עליו זכויות יוצרים.

"
באותה תקופה", הוא משחזר, "משרד החינוך כמעט לא הפיץ מידע לבתי הספר לגבי הזכויות שלהם. אני למדתי את הדברים מנסיעות רבות למשרד החינוך, דפיקה על דלתות של פקידים והתעקשות לשאול ולהבין, עד שהגעתי למסה קריטית של מידע.

"
באותה תקופה, בתחילת שנות התשעים, מי שלא ידע לדרוש את התקציבים הייעודיים שהגיעו לו לא היה מקבל אותם. הם היו נעלמים בסבך הביורוקרטי של המערכת. היה המון 'שנור'. מי שנדנד היו נותנים לו משהו, כדי שיפסיק להציק. כך יצא שמי שנדנד יותר היה מקבל יותר. כיום המצב טוב יותר. יש קריטריונים מסודרים, אבל עדיין נחוצה מומחיות כדי להתמצא בטופסולוגיה".

בשנת 95' עזב איתן את קיבוץ המעפיל והצפין לעבר קיבוץ סאסא שעל גבול הצפון, שם עבד בתפקיד ניהולי במפעל של הקיבוץ. במהלך הזמן פנו אליו אנשים ששמעו על עבודתו בעמק חפר ורצו להתייעץ איתו בתחום איחוד בתי ספר בתנועה הקיבוצית ותשלום שכר דיפרנציאלי למורים.

עם הזמן מצא את עצמו נותן ייעוץ למועצות אזוריות ואחר-כך גם לעיריות. "כשהביקוש התחיל לעלות", מספר איתן , "הבינה אשתי, שיש לה אינטואיציה טובה, שיש כאן ואקום, והציעה לי לפתוח עסק משלי.


איתן עזב את קיבוץ סאסא בשנת 98', אחרי שנתיים וחצי, ופתח עסק משלו בייעוץ כלכלי למוסדות חינוך.

בתחילת שנת 2015 חבר איתן לקבוצת ברניר ויחד הקמנו את נתיב מערכות - ניהול חינוך ורווחה.

בתאריך 19.8.2015 נקיים כנס גדול בו תחשוף החברה לראשונה מוצר חדשני שפותח על ידה ואשר יסייע בידי מנהלי בתי ספר למקסם את הכנסותיהם ממשרד החינוך.


קצת פרטים אישיים.....

איתן היימן נולד בשנת 1957 בניו יורק. משפחתו עלתה ארצה זמן קצר אחרי מלחמת ששת הימים והשתקעה בתל אביב. בכיתה י"א עבר לבית ספר בקיבוץ המעפיל והתחנך שם כילד חוץ. בצבא שירת כקצין בחי"ר. בתום השירות חזר לקיבוץ והתחתן. אשתו מורה בקיבוץ כברי. לזוג היימן שלושה ילדים.

 

 

נשמח לעמוד לרשותכם
במתן אינפורמציה על מגוון השרותים שמשרדנו נותן בתחום.

טלפון: 052-8335159
עבור לתוכן העמוד